Strategia rozwoju firmy, czyli budowa domu idealnego – część I

Skąd pomysł na porównanie budowy domu do tworzenia strategii dla firmy? Idea ta narodziła się w trakcie szkolenia, podczas którego wykonywaliśmy ćwiczenie mające za zadanie zdefiniowanie celu, do którego chcemy dążyć. Jedną z odpowiedzi był przykład remontu mieszkania. Podczas rozmowy o tym na drodze pojawił się szereg pytań. Czy ten cel na pewno odpowiada na konkretnie wyrażoną potrzebę, a także – czy ta potrzeba jest rzeczywista i konieczna w danym momencie? Gdy próbowaliśmy zrozumieć, jaką potrzebę tak naprawdę chcemy tutaj sprecyzować, nasunęła się myśl, że metafora remontu czy budowania domu doskonale pasuje do pracy nad własną firmą i jej strategią.

Mierząc się z tematem remontu mieszkania często nachodzą nas obawy związane z samym procesem przeprowadzenia tego działania tj.: czasochłonność, zaangażowanie, konieczność podejmowania decyzji, znalezienie odpowiedniej ekipy i nieustanne jej koordynowanie, nadzorowanie całego procesu lub nawet wykłócanie się z pracownikami, bo przecież coś na pewno pójdzie niezgodnie z planem… Jednocześnie pojawia się refleksja: czy ten remont właściwie jest nam potrzebny albo czy go chcemy? Przecież obecne mieszkanie jest małe – może lepiej kupić nowe, a wtedy remont nie będzie konieczny. Czy na pewno chcę mieszkać w tym miejscu docelowo? Może remont to tylko chwilowa fanaberia i zaspokojenie potrzeb innych pragnień, ponieważ w mieszkaniu nic nie jest zepsute, ani potrzebne „na już”? Powyższe dylematy mogą mieć odniesienie także do tego, co aktualnie dzieje się w naszej firmie oraz tego, co powinniśmy z nią lub w niej zrobić. Wielu z nas zdarza się myśleć o firmie jak o swoim drugim, a może nawet i pierwszym domu. Jego remont może stanowić więc dla nas swego rodzaju metaforę pracy nad strategią rozwoju przedsiębiorstwa.

Dom idealny a strategia rozwoju firmy

Budowa domu oraz tworzenie i wdrażanie strategii rozwoju firmy mają wiele wspólnych cech:

 • Wartości  – zarówno dom, jak i organizacja powinny zapewniać nam wartości elementarne, takie jak schronienie i miejsce do życia/ pracy oraz te bardziej wysublimowane, do których należą: poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracy, możliwość odpoczynku psychicznego oraz przekazywania wartości, tradycji i tożsamości.
 • Funkcjonalność całości i poszczególnych części  – czyli zadbanie o to, aby „z garażu nie trzeba było przechodzić przez salon, a stół był jednocześnie miejscem posiedzeń rodzinnych i warsztatem pracy dla odrabiających lekcje dzieci”. Aby zapewnić sprawną organizację w domu oraz w firmie, należy zadbać o funkcjonalność całości, ale również poszczególnych części. W tym celu trzeba podjąć racjonalne decyzje odnośnie uniwersalizacji lub specjalizacji niektórych elementów.
 • Efektywność zastosowanych rozwiązań  – zarówno generalnych oraz szczegółowych, takich jak: korzystanie
  z nowoczesnych materiałów lub wdrażanie systemów wspierających pracę w organizacji. Doprowadzenie do wzrostu efektywności w firmie to zazwyczaj sprawa kosztowna, ale zwykle się zwraca – adekwatnie do wydatków związanych
  z remontem domu.
 • Estetyka i klimat  – to one zapewniają, że czujemy się u siebie dobrze oraz że inni też czują się dobrze u nas niezależnie od stylu naszego domu, bądź kultury organizacyjnej panującej w naszym przedsiębiorstwie.
 • Relacje wewnętrzne i komunikacja , zarówno między domownikami, jak i pracownikami na szczeblach pionowych
  i poziomych. To ludzie tworzą dom i ludzie tworzą organizacje.
 • Wartość sama w sobie  – forma zabezpieczenia na przyszłość.
 • Ryzyka , czyli niepewność związana z tym, czy „w pojedynkę” dam radę wszystko zrobić sam. Czy w domu potrzebuję pomocy ogrodnika/osoby sprzątającej? Czy może w firmie potrzebuję nowych pracowników, doradcy zewnętrznego lub wsparcia rodziny w rodzinnym biznesie?

Więcej na temat strategii w firmie można przeczytać tutaj.

Podobnie jak w przypadku niechęci do rozmów o remoncie domu, tak i wiele przedsiębiorstw często odkłada w czasie rozmowy o swojej strategii, celach, wskaźnikach, czy modelach biznesowych. Właściciele firm często uważają, że ich firma jest zbyt mała na tworzenie strategii, a często także obawiają się procesu „biurokratyzacji” czy „ukorporacyjnienia”, z obszerną dokumentacją i wieloma procedurami. Pragną pozostać elastyczni oraz utrzymać szybki proces podejmowania decyzji. Obawiają się, że tworząc sformalizowaną strategię, ograniczą swoje możliwości. Doświadczenie zebrane na podstawie prowadzonych warsztatów z właścicielami wielu firm uświadomiły nam jednak, że schodząc do metafory domu można ich zachęcić do mówienia o wyzwaniach, ograniczeniach, przedsięwzięciach, a nawet kosztorysach i budżetach, dzięki czemu niepostrzeżenie rozpocznie się rozmowa na temat strategii…

Każdy z nas marzy o domu idealnym, ale ilu z nas go tak naprawdę posiada? W budowie „domu idealnego”, czyli wypracowywaniu strategii dla naszego przedsiębiorstwa najważniejsze będzie ustalenie, gdzie jesteśmy dzisiaj, a gdzie chcielibyśmy być docelowo. Nie chodzi o to żeby ciężej pracować, tylko mądrzej – dlatego warto najpierw przyjrzeć się jak dziś wygląda nasza firma i co działa dobrze, a czemu powinniśmy się przyjrzeć bliżej, by móc osiągnąć nasz cel.

O tym jak to zrobić opowiemy w kolejnych artykułach z serii Strategia rozwoju firmy, czyli budowa domu idealnego, w których to oprowadzimy Państwa, po metaforycznych 6 pokojach „domu-firmy”.

Zobacz także

Skomentuj