Nawet 38 mln zł podatku zapłaci zwycięzca Eurojackpot

Od soboty w Eurojackpot można grać już w Polsce. Pierwsze losowanie już 15 września. Za 12 zł i 50 gr. można nabyć los z gwarantowaną pulą na wygrane I stopnia nie mniejszą niż 10 mln euro, niezależnie od liczby zawartych przez grających zakładów. Maksymalnie można wygrać nawet 90 mln euro. Tak przynajmniej wynika z przekazów reklamowych i informacji medialnych. Prawda jest odrobinę inna, gdyż od tych kwot trzeba zapłacić podatek. Zwycięzca dostanie do ręki kwotę już pomniejszoną o należności dla Fiskusa.

O zapłatę podatku zadba Totalizator Sportowy, jedyny organizator gry Eurojackpot w Polsce. Każda wygrana w grach liczbowych i loteriach pieniężnych powyżej 2280 zł jest objęta podatkiem od wygranej w wysokości 10%. Dotyczy to również gry Eurojackpot. Oznacza to, że jeśli w Polsce padnie maksymalna możliwa wygrana (90 mln euro), polski fiskus wzbogaci się o kwotę 9 mln euro, czyli około 38 mln zł.

Totalizator Sportowy nie wypłaca wygranych z kuponów wydanych przez jakikolwiek inny podmiot, w tym kupionych w innym kraju. Pozostałe loterie również wypłacają wygrane wyłącznie z kuponów przez siebie wydanych. W Eurojackpot można grać już w 18 krajach.

Zasady opodatkowania różnią się w poszczególnych krajach i zależą od przepisów krajowych dotyczących wygranych w grach liczbowych i loteriach pieniężnych. Są kraje, w których podatek nie wystąpi w ogóle, np. w Niemczech, Czechach, Słowacji Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, na Litwie, Łotwie, w Norwegii czy Szwecji, ale są też kraje w których stawka podatkowa jest wyższa niż nasze 10%. W lutym b.r. właściciel szczęśliwego losu na Węgrzech musiał zapłacić ponad 3 mln euro podatku (15%) od wygranej wynoszącej ponad 22 mln euro. Wyższe opodatkowanie jest też w Hiszpanii (20%) czy Holandii (29%). Również w Chorwacji trzeba będzie zapłacić podatek, tu według skali progresywnej, do 30%.

Zobacz także

2 komentarze

Skomentuj