Pogłoska o śmierci jednolitego podatku była przesadzona

Confused, Businessman not know what to choose , vector illustration

W ostatnich dniach zapanował chaos komunikacyjny wokół wprowadzenia tzw. jednolitego podatku. Wydawało się, że pomysł został zaniechany, o czym donosiły niektóre media, jednak okazuje się, że reforma nadal żyje.

Polska Agencja Prasowa podała 23 listopada 2016 roku, że Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk nie potwierdził podjęcia przez Rząd decyzji o zaniechaniu prac nad jednolitym podatkiem dochodowym. Minister miał stwierdzić, że „Rząd pracuje nad całościowym systemem podatkowym, który zostanie wdrożony w postaci jednolitej daniny od 2018 r.” Ponadto zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy PLN od tej samej daty. Jak podała w ubiegłym tygodniu PAP, Premier Beata Szydło potwierdziła wcześniejszą zapowiedź, zgodnie z którą na ostateczną decyzję w przedmiocie kontynuowania lub zaniechania prac nad jednolitą daniną podatnikom przyjdzie poczekać do końca tego roku. Tymczasem, Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek w komunikacie, że przygotowało propozycję wprowadzenia już od 2017 roku podwyższonej kwoty wolnej dla płatników podatku PIT! Kwota wolna w PIT wynosi teraz 3091 PLN dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych. Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie kwoty wolnej w wysokości 6600 PLN rocznie.

Projektowany mechanizm działania kwoty wolnej będzie następujący:

– Osoby zarabiające 6 600 PLN rocznie lub mniej nie zapłacą podatku dochodowego.

– Dla podatników zarabiających więcej niż 6 600 PLN a mniej niż 11 000 PLN rocznie, kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do dzisiejszego poziomu 3091 PLN.

– Podatnicy osiągający dochód pomiędzy 11 000 a 85 528 PLN rocznie będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 PLN,

– Powyżej dochodu 85 528 PLN rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 000 PLN nie będą mieli kwoty wolnej.

Nasz komentarz do sytuacji związanej z jednolitym podatkiem na stronie: JednolityPodatek.info

Wszystkie informacje o jednolitym podatku w jednym miejscu

Z uwagi na chaos komunikacyjny związany z jednolitym podatkiem, doradcy Grant Thornton zbierają, porządkują i starają się interpretować wszelkie doniesienia medialne dot. jednolitego podatku. Tak powstał portal jednolitypodatek.info poświęcony zapowiadanej przez rząd reformie wprowadzającej tzw. jednolity podatek, czyli połączony PIT i obowiązkowe składki. Jeśli reforma wejdzie w życie, będzie to największa rewolucja w polskich podatkach od ćwierćwiecza i dotknie milionów podatników – nie tylko pracowników, ale też firmy i przedsiębiorców. Potencjalnie podatek może objąć bowiem nie tylko pensje pracowników, ale też np. dywidendy wypłacane przez akcjonariuszy czy dochody z wynajmu nieruchomości. Dlatego eksperci GT uważnie śledzą wszelkie informacje na temat szczegółów wprowadzenia reformy, a efekty swojej pracy na bieżąco przedstawiają na www.jednolitypodatek.info w postaci komentarzy, analizy potencjalnych obciążeń dla przedsiębiorców i „szkicu” ewentualnego harmonogramu wdrożenia jednolitej daniny.

 Arkadiusz Łagowski

przycisk_jpk_2

Zapraszamy do oglądania i subskrypcji nowej serii wideokomentarzy!

karollo_play-na-bloga_no4

Zobacz także

1 komentarz

  • ~Jacek 29 listopada 2016   Odpowiedz →

    Mnie tylko zaskakuje jedno…jak się chce wprowadzić zmiany zrobi się je w kilka dni:)
    jakie to zmiany to już inna sprawa

Skomentuj