Zmiany w podatkach po 1 stycznia 2015 roku?

Rural signboard - Forward - Backward

Przyzwyczailiśmy się już do corocznego wyścigu z czasem, gdy posłowie pod koniec roku spieszą się z uchwalaniem zmian w prawie, w szczególności zaś dotyczy to prawa podatkowego. Nie inaczej było pod koniec 2014 roku, a z efektami prac legislacyjnych będziemy już w praktyce musieli się zmierzyć począwszy od 1 stycznia 2015 roku.

 

Deklaracje w formie elektronicznej czy papierowej?

Już pisaliśmy w naszym blogu o doniosłych zmianach w zakresie elektronicznej formy składanych deklaracji. Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy i podatnicy będą zobowiązani składać i przesyłać większość deklaracji podatkowych (w tym, CIT-8, PIT -11, PIT-4R, PIT-8AR) wyłącznie w formie elektronicznej. Przepisy mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Używanie samochodów służbowych do celów prywatnych

W znowelizowanej Ustawie PIT wprowadzono długo oczekiwaną zmianę zasad opodatkowania korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych. Nowe przepisy ustalają, że wartość przychodu z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych, jaki pracownik uzyskuje to:

– 250 zł – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3.

– 400 zł – dla pojazdów o pojemności ponad 1600 cm3,

Jeżeli pracownik ponosi koszty użycia firmowego auta do celów prywatnych, osiąga przychód będący różnicą między kwotowym ryczałtem a ponoszoną odpłatnością.

Płatnicy podatku PIT powinni wiec wprowadzić zmiany w istniejących zasadach korzystania z samochodów służbowych, dostosowując je do nowych przepisów.

Cienka kapitalizacja po nowemu

Od Nowego Roku rozszerzył się krąg podmiotów, od których zaciągnięte pożyczki podlegają tzw. cienkiej kapitalizacji. Ponadto poziom zadłużenia od Nowego Roku (ale nie do wszystkich pożyczek), który poprzednio był porównywany z 3-krotnością kapitału zakładowego, będzie teraz porównywany z wysokością kapitału własnego bez zastosowania mnożnika.

Podatnicy będą też mieli możliwość wyboru alternatywnej metody liczenia wysokości odsetek, stanowiącej koszt uzyskania przychodu, zależnej od poziomu „podatkowej wartości aktywów” oraz poziomu zysku operacyjnego.

A co nowego w podatku VAT

W przyjętym 30 grudnia 2014 r. przez Radę Ministrów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych planuje się od 1 kwietnia 2015 roku wprowadzić zmiany mające na celu zapewnienie większej skuteczności i uszczelnienie mechanizmu odwróconego obciążenia poprzez objęcie tym instrumentem niektórych postaci złota, kolejnych towarów ze stali, telefonów komórkowych, w tym smartfonów, komputerów przenośnych (takich jak np.: tablety, notebooki, laptopy) oraz konsoli do gier. Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie limitu po przekroczeniu, którego dostawa elektroniki będzie objęta mechanizmem odwróconego obciążenia (przekroczenie kwoty 20 tys. zł netto w  ramach jednolitej gospodarczo transakcji).

W projekcie ustawy przewiduje się ograniczenie stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia do transakcji na rzecz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni. Bez szkody dla tej instytucji możliwe jest wyłączenie z tego mechanizmu podatników zwolnionych z VAT, co zmniejszy ich obowiązki administracyjne.

Zakłada się również wprowadzenie dla transakcji objętych mechanizmem odwróconego obciążenia informacji podsumowujących w obrocie krajowym składanych przez sprzedawców (pozwoli to na lepszą kontrolę deklarowania podatku przez nabywców towarów objętych tym mechanizmem).

 

Powyższe przykłady niektórych zmian w podatkach pokazują, że warto zapoznać się z nowymi regulacjami (subiektywne zestawienie czynności, które mogą Państwu pomóc bezpiecznie zamknąć stary rok przedstawiamy w artykule „Nowy Rok Podatkowy czas zacząć„). Jest ich więcej i wypada żywić nadzieję, że podatnicy znajdą dość czasu, aby się z nimi zapoznać. Jak zwykle praktyka pokaże, czy nowe rozwiązania będą jednolicie stosowane przez podatników, organy podatkowe i sądy.

 

Maciej Hadas

Zobacz także

5 komentarzy

 • ~Greg 9 stycznia 2015   Odpowiedz →

  Witam zastanawiające dlaczego bo niby czemu nie?-zrobić np. w ten sposób nowelizacja
  ustawy etc.każdy płaci powiedzmy 7% swoich dochodów jako podatek i zero ulg i tyle no może jeszcze mandaty w procentach liczone od wysokości dochodów,hm,za proste

 • ~Andrzej 14 stycznia 2015   Odpowiedz →

  Bardzo ciekawy artykuł, faktycznie warto mieć na uwadze nowe regulacje, aby nie dać się złapać dodatkowym haczykom. Widzę, że również jest organizowane fajne szkolenie, na dodatek w idealnej lokalizacji – Warszawie. Dobrze, że zajrzałem, już się zapisuje.

  Pozdrawiam!

 • ~Lukaszer 16 stycznia 2015   Odpowiedz →

  A ulga rna dzieci? Przecież też się zmienia. Będzie wyższa w przypadku trzeciego i czwartego dziecka. Proponuję lekturę http://www.infakt.pl/blog/wzrost-ulgi-na-dzieci/.

 • ~jakubek 1 kwietnia 2015   Odpowiedz →

  A na nowe zmiany nowy program do faktur i księgowości online intaxo.pl

 • ~Karolina 25 stycznia 2016   Odpowiedz →

  Witam, możecie napisć o zmianach w 2016? zwłszcza w zmianach dotyczących optymalizacji PFRON

Skomentuj